přejděte na Úvod

Olympiáda

Sáblíková ovládla ovál ve Vancouveru, medaile přivezli i běžci a Záhrobská

Martina Sáblíková po své jízdě na trati 3000 metrů na OH ve Vancouveru

Šest medailí vybojovala rekordní 93členná česká výprava na XXI. zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Dvě zlata a bronz vybojovala na ledovém oválu rychlobruslařka Martina Sáblíková, běžec na lyžích Lukáš Bauer získal bronz na klasické patnáctce a pro stejný kov si dojel spolu s Martinem Jakšem, Jiřím Magálem a Martinem Koukalem ve štafetě. Bronzový stupínek ve slalomu obsadila Šárka Záhrobská.

Sáblíková jako královna dlouhých tratí ve Vancouveru beze zbytku naplnila očekávání, s nímž do Kanady přijela. A přidala ještě něco navíc. Před prvním závodem na 3000 metrů sice laborovala s bolavým stehenním svalem, její cestu k prvním olympijskému zlatu ale nemohlo nic zastavit. (více na Sport.cz)

Ještě před svou elitní distancí na 5000 metrů se svěřenkyně trenéra Petra Nováka postavila přesně týden od zlaté trojky na start patnáctistovky. Bez velkého očekávání, s cílem být v první patnáctce. Skvěle odjetá druhá polovina závodu ale znamená posun na medailové pozice a nakonec bronz. (více na Sport.cz)

Za tři dny čekala Sáblíkovou poslední závod na pět kilometrů. Přicházejí ale nečekané komplikace. Hlavní adeptku na nejcennější kov trápí nachlazení, rýma a bolest v krku. Oslabená Sáblíková ale přesto dokáže s titěrným náskokem 48 setin sekundy triumfovat. V cíli je ovšem tak vyčerpaná, že jí trenér musí zout brusle a z ledu ji odnáší na zádech. Zlatá euforie ale brzy obrovskou únavu přebíjí. (více na Sport.cz)

Nečekaná, a o to radostnější medaile běžecké štafety

Lyžař Lukáš Bauer se raduje z bronzové medaile z olympijského závodu ve Vancouveru na trati 15 km volně.

Roli medailové naděje splnil hned v prvním olympijském závodu také běžec na lyžích Lukáš Bauer. Olympijská patnáctka se sice nejela jeho oblíbenou klasickou technikou, závodník z Božího Daru ale i tak dokázal vydřít bronz. Ve strhujícím závěru individuálního závodu totiž jeho čas nedokázal překonat Švéd Hellner, který s blížícím se cílem a rostoucí únavou medailové pozice vyklidil. (více na Sport.cz)

Bauer po stříbru z Turína toužil zkompletovat sbírku olympijských medailí a svůj zlatý sen spojoval se závěrečným závodem na 50 kilometrů klasicky. Spokojený byl proto se sedmým místem ve skiatlonu a bez nervů šel i do štafety, která si vzhledem k výsledkům ostatních českých lyžařů velké naděje nedávala. Jenže dění na trati se psalo podle jiného scénáře. Jakš dokázal na prvním úseku udržet přijatelnou ztrátu na nejlepší, Bauer famózním výkonem ve své části dohnal čelo startovního pole a pomohl k odtržení vedoucí trojice. Třetí Magál ve svém životním závodu udržel medailový post a Koukal vybíhal do závěrečného úseku spolu se Švédskem a Francií s více než půlminutovým náskokem na ostatní závodníky. Do boje o medaile se sice neskutečným výkonem Pettera Northuga dostali i Norové, Francouzi ale odpadli a Koukal projel cílem na třetím místě s vteřinovým mankem na stříbrné Norsko. Suverénní vítězství slavili Švédové, kteří měli stejný důvod k oslavě jako Češi: severský triumf a český bronz přišel po 22letém čekání od ZOH v Calgary. (více na Sport.cz).

Vysněný týmový úspěch přebil veškerá očekávání a Bauera proto ani nemrzelo, že v závěrečném maratónu chyběl v boji o zlato a skončil dvanáctý.

Poslední medaili přidala do sbírky české výpravy lyžařka Šárka Záhrobská. Na start své elitní disciplíny – slalomu-speciál – šla čerstvě pětadvacetiletá majitelka všech medailí z mistrovství světa povzbuzená sedmým místem v kombinaci a po prvním kole útočila na cenný kov z druhé příčky. Ve druhé jízdě sice v husté chumelenici mírně ztratila, bronzovou příčku ale uhájila. Zlato slavila Němka Maria Rieschová, stříbro brala Rakušanka Schildová. (více na Sport.cz)

Krausův sen skončil už ve čtvrtfinále

Český skikrosař Tomáš Kraus během olympijského závodu

Další medailová očekávání se ve Vancouveru a horách v okolí Whistleru nevyplnila. Premiérový závod skikrosařů pod pěti kruhy skončil zklamáním pro dvojnásobného mistra světa a čtyřnásobného vítěze SP Tomáše Krause, který vypadl už ve čtvrtfinálové jízdě. (více na Sport.cz).

Do čtvrtfinálové pasti se chytili i čeští hokejisté, o jejichž cestě olympijským turnajem čtěte zde. Propadl krasobruslař Tomáš Verner (více na Sport.cz), v lepší umístění doufal i sdruženář Pavel Churavý, který si chuť spravil až pátým místem v závěrečném závodu na velkém můstku. (více na Sport.cz). Víc čekali biatlonisté, snowboardcrossaři i rychlobruslařka na krátké trati Kateřina Novotná.

Sice bez medailí, přesto ale spokojení naopak opouštěli olympijský Vancouver skokani na lyžích – Antonín Hájek na velkém můstku doskočil pro sedmou příčku (více na Sport.cz) a stejné umístění vybojoval český kvartet i v závodu družstev. (více na Sport.cz)

Se sedmým místem v kombinaci byl nakonec nadmíru spokojený také sjezdař Ondřej Bank, přestože tajně věřil v medaili. (více na Sport.cz)

Olympiáda ve Vancouveru se zapsala do historie jako perfektně zorganizovaný sportovní svátek s vynikající atmosférou a to i přesto, že se v den zahájení při tréninku v ledovém korytě zabil gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili. Kanadské šílenství podtrhl triumf hokejistů Javorového listu ve finále proti USA, pořadatelská země navíc získala vůbec nejvíc zlatých medailí – čtrnáct. Nejúspěšnějším sportovcem her, které byly pro nezvykle teplé počasí ve Vancouveru překřtěny na jarní, byla norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, která vybojovala v pěti závodech pět medailí: tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Mezi legendy se zapsal švýcarský skokan na lyžích, který stejně jako před osmi lety v Salt lake City vyhrál závod na středním i velkém můstku.

Pavel Novotný
SPECIÁL: ROK 2010
Sport.cz