přejděte na Úvod

Tenis

Berdych nevyhrál nic, přesto se stal největší tenisovou kometou roku

Vítězná gestikulace Tomáše Berdycha na turnaji v Miami při utkání proti Rogeru Federerovi.

Absolutně nejúspěšnějším českým tenistou se v roce 2010 stal Tomáš Berdych, který se dokázal probojovat do finále slavného Wimbledonu a semifinále Roland Garros. Jako šestý hráč světa si zajistil účast na Turnaji mistrů, přestože za celý rok nevyhrál ani jeden turnaj. Nejúspěšnějším světovým tenistou se stal Rafael Nadal, který vyhrál tři grandslamové turnaje. S kariérou se rozloučila Nicole Vaidišová, která se vdala za Radka Štěpánka. Rok 2010 přinesl také nejdelší zápas historie.

Na Australian Open vypadl Berdych již ve druhém kole a nic nenasvědčovalo tomu, že má před sebou rodák z Valašského Meziříčí životní sezónu. Zlom nastal na amerických turnajích. Nejdříve uhrál čtvrtfinále v Indian Wells a poté zazářil v Miami, kde vyřadil tehdejšího hráče číslo jedna Rogera Federera. (více na Sport.cz)

„Věděl jsem, že je skvělým hráčem a vypadá to, že se vrací silný. A to je dobře, protože on je neuvěřitelný hráč s neuvěřitelnými údery. Už dávno jsem čekal, že bude v první světové desítce,“ prohlásil Švýcar.  Ve finále nestačil český hráč na Andyho Roddicka.

Nejlepší část sezóny

Tomáš Berdych při finálovém wimbledonském duelu s Rafaelem Nadalem.

Sebevědomím nabitý Berdych měl před sebou nejlepší část sezóny. Nejdříve na nejméně oblíbené antuce na French Open porazil Murrayho a smetl obávaného Južného. V semifinále vedl nad Söderlingem 2:1 na sety, ale nakonec z turnaje vypadl. (více na Sport.cz) V opačné situaci se Berdych ocitl ve 3. kole Wimbledonu v utkání proti Istominovi. Zápas však dokázal zvrátit, ve čtvrtfinále znovu porazit Federera a v semifinále přejít ve třech setech přes Djokoviče. V ostře sledovaném finále nestačil na rozjetého Nadala. (více na Sport.cz) Na US Open vypadl Berdych již v úvodním kole s Llodrou. Na Turnaj mistrů do Londýna se však přesto probojoval. V britské metropoli podlehl Djokovičovi, porazil Roddicka a v přímém souboji o postup do semifinále podlehl opět Nadalovi.

Berdych společně se svým daviscupovým parťákem Radkem Štěpánkem chtěli i letos bojovat o Salátovou mísu. Češi nejdříve postoupili přes Belgii (4:1), v dalším kole se však Jaroslav Navrátil musel obejít bez obou elitních hráčů. Do Chile necestovali Štěpánek, který v průběhu sezóny přerušil kariéru pro únavový syndrom, ani Berdych. Postup však zařídili Minář, Hájek a deblista Dlouhý. Semifinále už Štěpánek s Berdychem hráli. Na horké srbské půdě vedli Češi už 2:1, v třetí hrací den však Berdych nestačil na Djokoviče a Štěpánek podlehl Tipsarevičovi. (více na Sport.cz)

Davis Cup nakonec ovládli naši přemožitelé Srbové po finálovém vítězství nad Francií v poměru 3:2. (více na Sport.cz)

Mezi ženami na sebe strhla pozornost Kvitová

Petra Kvitová během semifinále Wimbledonu

České reprezentantky zvítězily v prvním kole Fed Cupu nad Německem, ale v následujícím kole vypadly s obhájkyněmi trofeje v Itálii. (více na Sport.cz) Reprezentantky z Apeninského poloostrova nakonec titul získaly znovu, když uspěly na půdě USA. V ženském tenisu na sebe z českých hráček nejvíce upozornila Petra Kvitová, která na Wimbledonu dokráčela až do semifinále a na své cestě porazila i pozdější hráčku číslo jedna Dánku Wozniackou. Nad její síly však byla Serena Williamsová. (více na Sport.cz)

Snový ročník zažil Rafael Nadal. Během roku 2010 slavil sedmkrát turnajový titul. Dominoval na třech ze čtyř grandslamových turnajích. Na French Open přehrál ve finále Söderlinga (více na Sport.cz), ve Wimbledonu mu marně vzdoroval Berdych  a na US Open si v utkání přerušované deštěm poradil s Djokovičem. (více na Sport.cz) S obrovským náskokem se usadil na pozici světové jedničky, o kterou se v minulých letech přetahoval s Rogerem Federerem. Švýcar se po většinu roku trápil, formu však v závěru sezóny našel a ve finále Turnaje mistrů Nadala dokázal porazit. (více na Sport.cz)

V březnu šokovala tenisový svět Nicole Vaidišová, která se ve dvaceti letech rozhodla skončit kariéru. V červenci potom oslnila Českou republiku nádhernými svatebními šaty. V katedrále svatého Víta se vdala za Radka Štěpánka. (více na Sport.cz) Na svatbě bylo přítomno hodně Štěpánkových přátel včetně hokejisty Jaromíra Jágra, jen Tomáš Berdych chyběl, což později rozpoutalo řadu spekulací o Štěpánkových důvodech.

Šokovaní diváci

John Isner oslavuje heroické vítězství ve Wimbledonu

Šokovaní byli také diváci České televize, kteří se dívali na finále ECM Prague Open, do něhož se probojovala Barbora Záhlavová-Strýcová. Na Maďarku Szavayovou nestačila. Zápas však vstoupil do historie zejména nadávkami, kterými česká tenistka hodnotila v rozhovoru se svým manželem a trenérem Jakubem Záhlavou výkon své sokyně. (více na Sport.cz) Záhlava měl u sebe mikroport, který přenášel zvuk do živého vysílání ČT. ECM Prague Open se v roce 2010 hrál naposledy.

Na kurty se vrátila americko-česká tenisová legenda Ivan Lendl. Nejdříve absolvoval exhibici v Atlantic City, kde prohrál s Matsem Wilanderem, pak se představil i českým divákům. V Prostějově sehrál exhibiční utkání s Jiřím Novákem, které skončilo remízou. V Ostravě poté porazil Borga (více na Sport.cz) a nechal se slyšet, že by rád získal zpět české občanství.

Příjemnou zprávou pro české diváky byly úspěchy českých juniorek sester Plíškových. Karolína vyhrála na Australian Open juniorskou dvouhru a Kristýně se totéž podařilo na Wimbledonu. V britském grandslamu se také v 1. kole odehrál nejdelší zápas historie. John Isner z USA zdolal Francouze Nicolase Mahuta po třech dnech. (více na Sport.cz) Čistý čas zápasu měl hodnotu 11 hodin a 5 minut a konečný výsledek zněl 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68.

Ondřej Cupal
SPECIÁL: ROK 2010
Sport.cz